Sinema - TV Bölümü Mezunlarını Uğurladı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 18 Mart Stadyumunda düzenlenen törenle 2013 Yılı Mezunlarını görkemli bir biçimde uğurladı.

Mezuniyet törenine Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Baro Başkanı Bülent Şarlan'ın yanı sıra çok sayıda mülki amir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Prof. Dr. Hüseyin Özdemir, Prof. Dr. Ramazan Gülendam, akademik ve idari personel ile 7 bin mezunun aileleri katıldı.

Tören Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner başkanlığında akademik personelin aileleri selamlamasıyla başladı. Ardından fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu öğrencilerinin tören yürüyüşü gerçekleşti. Tören yürüyüşünde coşkulu anların yaşandığı görüldü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Ekibinin gösterisi izlendi. Ardından ise fakülteler birincisi Gözde Özbey bir konuşma yaptı. Özbey üniversitenin bir hayat okulu olduğunu belirterek;

ÇOMÜ HAYATIMDA ''İYİKİ'' LERDEN BİRİ OLACAK

''Üniversite bizleri sadece iş hayatına değil aynı zamanda hayat okuluna hazırlayan bir yerdir. Akademik eğitimimiz dışında değerli hocalarımızdan edindiğimiz eşsiz tecrübeler, Üniversitemizin eğitimimiz ve kendimizi geliştirmemiz için sunduğu fırsatlar saymakla bitmez. Bu anlamda Üniversitemiz her zaman hayatımızdaki ''İYİKİ'' lerden biri olacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin öğrenciler için vazgeçilmeze dönüşmesinde büyük emeği olan ve bizlere bu imkânları sunan Sayın Rektörüm Prof. Dr. Sedat Laçiner'e, bizlerden öğrenim hayatımız boyunca hiçbir desteği esirgemeyen ve bizleri evlatları gibi gören saygıdeğer hocalarımıza ve bizleri bugünlere getiren anne babalarımıza teşekkürü bir borç biliriz'' dedi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise, mezuniyet törenlerinin akademik yıllar boyunca verilen emeklerin karşılığının somut olarak görüldüğü bir gün olduğunu söyleyerek, ÇOMÜ olarak başarılı bir yıl geçirildiğinin altını çizdi ve bir yıl içerisinde gerçekleşen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

ÇOMÜ ARTIK ÇEVRE ÜNİVERSİTESİ DEĞİL

ÇOMÜ, ''40,000 öğrenci ve çalışanı ile dev bir ailedir'' diyen Prof. Dr. Laçiner ÇOMÜ'nün Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden biri olduğunu kaydetti. Rektör Laçiner sözlerini şöyle sürdürdü: ''ÇOMÜ kalkışa geçmiş ve hızla irtifa kazanan bir uçak gibidir. ÇOMÜ artık Türkiye'nin en saygın araştırma ve eğitim kurumlarından biridir. Dünya listelerindeki yerini her geçen gün yukarılara taşıyan ÇOMÜ bu ilerleyişini ÇOMÜ ailesinin fedakâr ve vefakâr üyeleri sayesinde sürdürecektir.''

ÇOMÜ'LÜ OLMAK BİLGİYE HÜRMET ETMEK VE ÖMÜR BOYU EĞİTİME İNANMAKTIR

Prof. Dr. Laçiner, ÇOMÜ''lü öğrencilere seslenerek ÇOMÜ'lü olmanın önemli bir özelliğinin bilgiye hürmet etmek ve ömür boyu eğitime inanmak olduğunu vurgulayarak; ''Üniversitenizde kendinizi tanıdınız, neyi sevdiğinizi ve neyi sevmediğinizi daha iyi anladınız. ÇOMÜ'de bireyselliğinizi keşfettiğiniz kadar, toplumun sorumluluk alabilen güçlü bir parçası olmayı da öğrendiniz. ÇOMÜ'den binlerce kilometre uzaklarda yaşamınızı kursanız dahi sizler artık ÇOMÜ ailesinin ayrılmaz bir parçası oldunuz. ÇOMÜ hayatınızın geri kalanında silinmez izler bıraktı'' dedi.

ÇOMÜ BÜYÜK BİR AİLE

ÇOMÜ mezunlarının sayısının 70 bine ulaştığını, buna binlerce akademisyen ve idari personel de eklediğinde ortaya çok büyük bir aile çıktığını ifade eden Rektör Laçiner; ''Bizler bundan sonra Üniversitemize daha fazla hizmet ederek, sizlerden sonra gelenlere daha iyi bilim ve daha iyi eğitim vererek hizmet etmeye çalışacağız. Sizler ise dışarıda başarılarınız ve örnek hayatlarınızla ÇOMÜ'nün ismini daha fazla yücelteceksiniz, bayrağı daha üst noktalara taşıyacaksınız'' dedi.

YOLUNUZ BAHTINIZ AÇIK OLSUN

Konuşmasını Yunus Emre'nin ''İlim İlim Bilmektir'' şiiriyle bitiren Rektör Laçiner, ''Sizleri bugünlere kadar her türlü fedakârlığı göğüsleyerek yetiştiren ailenizi, ülkenizi ve üniversitenizi unutmamanızı temenni ediyorum. Hepinizi çok ama çok seviyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun'' dedi.

BUGÜN MUHTEŞEM BİR GÜN YAŞANIYOR

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar da yaptığı konuşmada şunları söyledi: ''Büyük Türkiye'mizi inşa edecek büyük Türkiye'mizin mimarı değerli gençler, bugün muhteşem bir gün yaşanıyor. Bizim de mezuniyetlerimiz oldu ancak böylesine yüksek katılımlı bir mezuniyetimiz olmadı, o bakımdan çok şanslısınız. Bu onur gününüzde aranızda bulunmaktan onur duyuyorum. Mezuniyetten sonra sizler için yeni bir dönem başlıyor, hayatınız için yeni bir sayfa açılıyor. Bu bilgi çağında bütün dünyada çalışana, emek sarf edene büyük kapılar açılıyor, bu kapıları sonuna kadar aralayacağınızdan da eminim. Hepinizi başarılarınızdan dolayı kutluyor ve hayırlı olsun diyorum''.

Açılış konuşmalarının ardından fakülteler birincisine, yüksekokullar birincisine, meslek yüksekokullar birincisine diplomaları, onur belgeleri, hediyeleri Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner tarafından takdim edildi.

Dereceye giren mezunlara ödüllerinin verilmesinin ardından öğrenciler hep birlikte coşkuyla keplerini havaya fırlatırken ailelerin de çocuklarının coşkusuna ortak olduğu ve duygulandığı görüldü.


Haber: Eylem Tuna
Fotoğraf: Suphi Tüfekçi, Tuncay Ak, Serhat Çoban
Editör: Öznur B. Doğangün