Posta Gazetesi Web Sitesi Yayın Yönetmeni Serkut Bozkurt ÇOMÜ'de Konferans Verdi

ÇOMÜ TV ve İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen, ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu Safiye Hüseyin Elbi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sadet Laçiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Saçar, Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Binnur Meriçli Yapıcı, Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Murat Dereli ile akademisyen ve öğrenciler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan programın açış konuşmasını Rektör Laçiner yaptı. İletişim alanındaki konferanslar dizisinin devam ettiğini belirten Laçiner bugün de alanında çok başarılı ve kendisini göstermiş bir gazeteciyi ağırladıklarını kaydederek ''Doğrudan sahanın sorunlarını, zorluklarını kendisinden dinleme fırsatı bulacağız. Özellikle İletişim Fakültesi öğrencilerimiz ve tabi ki tüm öğrencilerimiz bence bu fırsatı iyi değerlendirmeliler. Artık gazetecilik sadece İletişim Fakültesi mezunlarının girdiği bir alan olmaktan çıktı. Biraz güçlü bir cep telefonu olan herkes gazeteci, televizyoncu olabilme fırsatını bir yönüyle yakalayabiliyor. Bütün mesele kendini geliştirmeye ve mantığını anlamaya kalıyor. '' dedi.

'İnternette Haber Yazımı ve İnternet Muhabirliği' konusunda konferans vermek için kürsüye gelen Posta Gazetesi Web Sitesi Yayın Yönetmeni Serkut Bozkurt sektörde işe ÇOMÜ TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Bulut ile başladıklarını belirterek ''Öncelikle ÇOMÜ'ye bayıldım.Öğrenciler açısından inanılmaz güzel bir ortam. Kütüphaneden çok istifa edin '' dedi.

Bozkurt tüm dünyada insanların haberi en çok öğrendikleri alanın %80 ana haberler olduğuna vurgu yaparak ''Ana haberin şöyle bir özelliği var; insanlar işten eve geldiklerinde % 80 televizyonu açıp ana haberleri izliyorlar. İkinciyse haber kanalları. Haber kanallarının özelliğiyse sürekli son dakika haberleri vermesi. İnsanların hap haberlere ihtiyaçları var. Kimse bütün gün haber kanalı başında durmuyor. O ana haberdeki 40 dakika içinde herşey var. Siyaset, aktüel, cinayetler, magazin, sağlık, spor haberi de var. Herşeyi 40 dakika da vermek zorundasınız. İnsanlar da o 40 dakikalık haberi açıkçası benimsediler. Gündemi ondan öğreniyorlar. Siyasete yön verenlerde ana haberler. Sonrasındaysa internet haberleri, gazete ve sosyal medya geliyor. Sosyal medyanın yapısı ise herkesi muhabir olmaya zorluyor.'' dedi.

Programın sonunda ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Posta Gazetesi Web Sitesi Yayın Yönetmeni Serkut Bozkurt'a günün anısına bir plaket takdim etti.